Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak działa druk 3D lub co można dziś z nim zrobić? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu: omówimy podstawy działania druku 3D, co można wykonać za jego pomocą oraz jak dzięki niemu przyspieszysz wykonanie swojego projektu.

Czym jest druk 3D? Źródło: CNN, Youtube

Druk 3D, znany też jako druk przestrzenny, jest innowacyjną technologią produkcji. Pozwoli Ci on stworzyć/zbudować przestrzenne, materialne obiekty odwzorowujące cyfrowe modele. Maszyna, która to wszystko wykonuje, to drukarka 3D. Nanosi ona na siebie warstwy zgodnie z plikiem cyfrowym.

Pliki cyfrowe

Aby coś wydrukować, potrzebujesz najpierw cyfrowego modelu 3D danego obiektu, który chcesz stworzyć. Taki model możesz zaprojektować w programach modelujących w 3D (CAD – Projektowanie wspomagane komputerowo, ang. computer aided design) lub wspomóc się skanerem 3D, który zeskanuje rzecz, którą chcesz wydrukować. Wiele programów potrafi stworzyć takie pliki, np. Solidworks, Blender, Tinkercard, itd. Plik cyfrowy dokładnie instruuje drukarkę jak budować przedmiot 3D. Robi to, dzieląc daną rzecz na warstwy i szczegółowo opisując wymiary każdej z nich.

Jak to działa?

Gdy już mamy gotowy plik cyfrowy, wgrywamy go do naszej drukarki 3D. Ale o co w tym dokładnie chodzi? Drukarka 3D musi precyzyjnie skopiować każdą warstwę opisaną w pliku. Oznacza to, że potrzebuje ona wystarczająco dużej, wolnej i czystej przestrzeni, aby zbudować daną rzecz. Dlatego też, większość takich drukarek jest umieszczona w kontenerze lub w komorze do pracy. Maszyny te posiadają bardzo różne technologie. Zazwyczaj wykorzystują dysze lub lasery, które układają materiał, a następnie utwardzają każdą warstwę. Z tego powodu, drukarki 3D muszą być starannie skalibrowane.

Tworzenie druku 3D

Typy druku 3D

Technologie druku 3D istnieją od dekad. Przełomowa chwila nastąpiła jednak w 2009 roku, kiedy to rodzaj druku 3D, zwany FDM (Osadzanie topionego materiału, ang. fused deposition modelling), stał się jawny, po wygaśnięciu patentu. To doprowadziło do tego, że niedrogie urządzenia do druku 3D zaczęły być bardzo popularne. Nawet obecnie, najczęściej używaną wersją drukowania 3D, jest FDM. Jednakże, istnieje wiele innych technologii druku 3D używanych w rozmaitych dziedzinach. 

Co możesz stworzyć używając druku 3D?

Trudno znaleźć dziedziny, na które druk 3D jeszcze nie wpłynął. Procesy produkcji na całym świecie przyswoiły techniki druku 3D, aby móc lepiej rozwiązywać swoje problemy i podnieść wydajność. Druk ten, użyty w produkcji masowej, jest tańszy niż jakakolwiek inna metoda. Jest też najszybszą opcją, jeśli chodzi o budowę prototypów.

  • Modele niestandardowe: Twórz niestandardowe produkty, które są w całości przystosowane do Twoich potrzeb, jeśli chodzi o rozmiar i kształt. Firmy jak 3D shoes produkują wytworzone technologią 3D, buty na żądanie, które można dopasowywać wedle swojego uznania.
  • Szybkie prototypowanie: Druk 3D umożliwia szybkie stworzenie modelu lub prototypu. Pomaga to inżynierom, projektantom i firmom wizualizować oraz w krótkim czasie otrzymywać opinie na temat swojego produktu.
  • Mniejsze koszty: Dzięki użytym materiałom koszt druku 3D oraz wykonanie prototypów 3D jest niskie. Jeden model można drukować wiele razy, więc czas produkcji i odpady ulegają zmniejszeniu.
  • Produkcja masowa: Drukarki wyposażone w sieć WiFi pozwalają na stworzenie tzw. farmy drukarek złożonej z większej ilości urządzeń połączonych przez sieć, które masowo drukują drobne elementy w dużej ilości lub każda drukarka 3D drukuje mniejsze elementy większego projektu, które następnie są łączone.

A teraz, przekonaj się co możesz stworzyć za pomocą drukarki 3D i odkryj radość płynącą z produkcji cyfrowej! 

Co jest potrzebne do druku 3D?

By rozpocząć drukowanie nie wystarczy sama drukarka 3D. Niezbędny jest materiał, jakiego używasz do drukowania. Dla każdego projektu musisz dobrać filament, który będzie dla niego odpowiedni.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz filamenty wykorzystywane przy druku 3D. W tym materiały takie jak: PLA, PLA Pro, ABS, Smart ABS, PETG, Rubber, HIPS-X, jak i inne, mniej popularne propozycje.

Jak wybrać filement? Dowiesz się dzięki naszemu poradnikowi:Filamenty w druku 3D.

Druk 3D jak działa

Źródło: https://www.seeedstudio.com/blog/2019/02/22/what-is-3d-printing-heres-what-you-need-to-know/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *