Oświetlenie w różnych formach jest zawsze obecne w naszym życiu. Rozświetlamy swoje mieszkania, używamy latarek i lamp sygnalizacyjnych. Warto się więc zastanowić nad technologami z jakich możemy korzystać. Jedną z popularniejszych jest technologia LED, o której mówi się dużo, jednak nie zawsze konkretnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie – jakie naprawdę są korzyści z wyboru tego typu urządzeń. Postaramy się na to odpowiedzieć.

Matryca LED

Lampy LED – cechy i kształt

Sama dioda elektroluminescencyjna jest już obecna w elektronice od kilkudziesięciu lat. Niemniej efektywne lampy LED pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Teraz naukowcom i inżynierom udaje się wytworzyć moduły osiągające wysoką wartość strumienia świetlnego, nie pobierając przy tym dużego prądu. Standardowe żarówki wolframowe wydają się odchodzić do lamusa i trudno się temu dziwić. Dodatkowo oświetlenie LED, cechuje się dużą wytrzymałością, a także elastycznością jeśli chodzi o temperaturę barwową. Nieważne czy chcemy odwzorować barwę świeczki czy chłodną, białą łunę – odpowiednie diody zapewnią oczekiwany efekt. Technologia LED to jednak przede wszystkim oszczędność i ten argument jest wyjątkowo mocny. Wysoka sprawność powoduje realną oszczędność w eksploatacji. Jeśli chodzi o wady, to wciąż cena stanowi pewną przeszkodę. Ciągły rozwój sprawia, że koszty zakupu prostego modułu są coraz niższe, lecz wymaga to pewnej inwestycji. Ponadto urządzania oparte o LED, potrafią być wrażliwe na zmienną temperaturę. Warto więc przyjrzeć się charakterystykom i odpornościom elektroniki na warunki zewnętrzne.

Sterownik taśm i pasków LED RGB z dotykowym pilotem RF

Oświetlenie LED – zastosowania

Wśród zastosowań istnieje szeroko pojęta dowolność. Najczęstszym tematem dywagacji jest zamiana tradycyjnych lamp żarowych, na żarówki LED, jednak tutaj nie kończy się zakres aplikacji. W sprzedaży dostępne są paski i łańcuchy LED, które w prosty sposób mogą posłużyć za doświetlenie mebli, schodów czy elementów wystroju wnętrza. Nie trzeba być inżynierem i elektrykiem by wykorzystać prostotę tego rozwiązania. Okazuje się, że nawet sterownik LED z pilotem RF nie jest wielkim wyzwaniem i montaż sprowadza się do odpowiedniego podpięcia przewodów do złączki w kontrolerze. Efektem może być zmienna barwa lub stopień jasności

Przemysł również nie pozostał obojętny na zalety rozwiązań ledowych. Efekty widzimy chociażby w nowoczesnych lampach samochodowych, telewizorach, sygnalizacjach drogowych czy oprawach awaryjnych. Pomysłów nie brakuje i śmiało można powiedzieć, że przyszłość tej dziedziny będzie bardzo interesująca. Jaka jest Wasza opinia na ten temat? zachęcamy do komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *